המלך שמעולם לא היה מלך, או: כשלאנגליה היו שני מלכים

הרבה מלכים בשם הנרי היו לאנגליה. הנרי השמיני, כנראה הכי ידוע. הנרי השני גם. והיה עוד אחד: הנרי המלך הצעיר.

הנרי היה הבן השני שנולד להנרי השני, מלך אנגליה, ולאלינור דוכסית אקוויטיניה, בשנת 1155. הבן הראשון, ויליאם, מת בגיל שלוש, כשהנרי הצעיר היה בן קצת פחות משנתיים.

הימים הם ימי הביניים, המאה ה-12. זו התקופה הפיאודלית, שבה הכוח של המלך, או האציל, כל אדם בעצם, בא מהאדמות שברשותו. הם הגיעו בכלל מאזור צרפת, ולא ממש ראו את עצמם כאנגלים. ככה היה נהוג אז, פשוט להשתלט על אדמות, לא היתה הזדהות לאומית. כשהוא בן חמש והיא בת שנתיים, הוא שודך למרגרט, בתו של מלך צרפת, לואי השביעי. הנישואים מומשו ב-1172, כשהנרי בן 17 ומרגרט בת 14. היה להם ילד אחד, שנולד טרם זמנו ב-1177, ומת כעבור שלושה ימים. השידוך נעשה בניסיון לקדם שלום בין המדינות, שהיו מסוכסכות על שטחים (כמו כולם אז).

כשהיה בן 15, החליט אביו לבצר את הירושה של בנו הבכור, כדי שלא יילחמו איתו על התפקיד. הנרי השני בעצמו כמעט איבד את זכותו למלוכה בשל מאבקי ירושה, ולכן רצה לוודא שלא יקרה דבר כזה לבנו יורשו. אז מה הוא עשה? הוא הכתיר את הנרי הצעיר למלך, כשהוא עדיין בתפקיד. מאותו רגע, היו לאנגליה שני מלכים, זה לצד זה. הנרי השני, והנרי הצעיר, שמאותו רגע נקרא: הנרי המלך הצעיר. הם היו אמורים לשלוט יחד.

אבל האבא לא שיחרר. הוא היה מלך כבר 16 שנים, בן 37. הוא לא נתן לבנו המלך שום סמכות או תפקיד משמעותי.

אחד מאירועי הספורט הפופולריים במאה ה-12 היה הטורניר. וכן, המילה הזו התחילה שם. תחרות בין שתי קבוצות או שני יריבים, על גבי סוסים, במקור של אבירים. הם התחרו ביניהם עם חניתות שעל חודן הורכב עץ, כך שהנשק לא היה קטלני. למרות שהנשק לא היה קטלני, הקרבות עצמם היו אלימים, וגרמו לפציעות קשות ואף למוות. גם של אחיו של הנרי, ג'פרי. זה היה האירוע הכי גדול, מבדר ומהנה, וכולם הגיעו לצפות, מהמלוכה והאצולה ועד פשוטי העם. גם סוחרים עשו שם יריד מכירות, לכדי אירוע גדול וחגיגי, מונדיאל ואולימפיאדה. ובהתאם, גם המתחרים זכו לכבוד ותהילה, ממש כמו ספורטאים מצליחים היום.

הנרי המלך הצעיר היה אלוף בזה. הוא נסע ברחבי צרפת, המקום לראות ולהיראות בו בתחום הטורנירים, והשתתף בכל טורניר אפשרי. והציבור? הוא מת על זה.

הוא היה "גבוה אבל עם פרופורציות טובות, כתפיים רחבות עם צוואר ארוך ואלגנטי, עור חיוור ומנומש, עיניים כחולות בורקות וגדולות, ורעמת שיער אדמונית-זהובה", נכתב עליו בשיר בעת הכתרתו. קצין הדת שלו לשעבר, ג'רבס מטילבורי, כתב: "הוא היה אדיב ועליז. נעים לכולם, כולם אהבו אותו; חברותי לכולם, הוא לא היה מסוגל ליצור אויב. לא היה דומה לו בלחימה, והתעלה מעל כולם בחן שלו… בנדיבות שלו ובהגינות שלו".

מה צריך יותר מזה כדי להפוך לסלבריטי הגדול של התקופה?

 
הכתרתו של הנרי המלך הצעיר בציור שצויר כנראה בין השנים 1220-1240

הטורניר היה תעסוקה נהדרת בשבילו, והזדמנות להיראות את כישוריו. הזדמנות שלא ניתנה במסגרת תפקידו הרשמי. הטורניר היה בעל ערך לא רק בפניו, אלא בפני כל בני דורו, האצילים הצעירים של אמצע המאה ה-12.

כשנאלץ לשהות לצד אביו וללמוד את עסקי המלוכה, הרגיש חסר תועלת. "גבר צעיר שלא נוסע בעולם לעולם לא יוכל לשאוף לדבר בעל ערך, והוא ייחשב כחסר ערך", הוא אמר. הוא ראה בזה בטלנות.

הוא נסע במשך שלוש שנים רצופות, מעלה את מעמדו הציבורי, ובאותו הזמן גם הפך בעיניי הציבור ממלך לאביר. היו לו יותר ממאתיים אבירים שאיתם נסע ונלחם, ולכל אחד מהם הוא שילם בנדיבות. זה היה ספורט יקר, שדרש ציוד רב.

הנרי השני היה מאושר. הוא הסתכל על הנצחונות של בנו בגאווה ובהערצה, למרות שהדעה הרווחת שלו על טורנירים היתה שלילית, והוא ראה בהם בזבוז זמן ואיום לסדר הציבורי. אבל סמכויות אמיתיות הוא לא נתן לו. ההיסטוריון בן התקופה, ג'ורדן פנטסומה, כתב: "אחרי ההכתרה הזו ואחרי העברת הכוח הזו לקחת מבנך חלק מהסמכות שלו, מנעת את משאלותיו כדי שהוא לא יוכל להפעיל כוח. שם מונחים הזרעים של מלחמה ללא אהבה".

ואכן, לבסוף, גם להנרי הצעיר נמאס. כשהבין שהוא לא עומד לקבל סמכויות אמיתיות בזמן הקרוב, החליט לעשות מעשה. מעשה בימי הביניים = מרד נגד אביו. זה לא היה כמו היום, לכל אציל היו לוחמים, ודאי ודאי שלהנרי שכבר היה מלך. הוא דרש לקבל את אנגליה, נורמנדי או אנז'ו, המקום ממנו באו. כל האחים שלו תמכו בו, וגם אמו. זה היה המכשול הגדול ביותר במלוכתו של הנרי השני. המלך הצרפתי, החם של הנרי, עודד אותו והוא נתמך על ידי עשירים מהאזור, וגם מאנגליה. אבל הנרי השני, חזק ומנוסה, עמד בנסיון הזה, ניצח, והסכים לשלם סכום גדול לבנו המלך המורד.

המלך הצעיר ניסה למרוד שוב, אבל זה כבר היה מאוחר. הוא חלה בדיזנטריה, וכך חייו הגיעו לקיצם, כשאביו עוד חי, והוא רק בן 28. עם מותו, לא היה עוד אדם בעל שיעור קומה כזה, יכולת, נוכחות, כישורים, מעמד וכסף, שהשתתף בטורניר. והטורניר לא חזר לאותו מקום. מותו תואר כ"סוף כל דבר אבירי", וגרר גל של אבל וצער.

הנרי המלך הצעיר הוא המלך האנגלי היחיד אי פעם שהומלך עוד בזמן מלוכתו של המלך הנוכחי. הוא לא נרשם ברשימת המלכים, ולא כונה הנרי השלישי. הנרי השלישי היה אחיינו של המלך הצעיר, הבן של אחיו ג'ון. הנרי השני לא חזר על הטעות הזו, ולא המליך את אחד מבניו האחרים בחייו. מי שירש אותו לאחר מותו היה בנו הבא בתור: ריצ'רד הראשון, הלוא הוא ריצ'רד לב הארי.

והנרי? הפך שורה בספרי ההיסטוריה. יפה וכריזמטי, אהוב על הציבור, מלא במוטיבציה - אך מעולם לא זכה באמת במלוכה.

תגובות